Po operacji – procesy zmian w organizmie

Nauczenie się pielęgnacji stomii jelitowej nie jest tak trudne, jak nauka chodzenia, prowadzenia samochodu czy też noszenia soczewek kontaktowych, ale wymaga czasu, żeby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Czynność jelita grubego można porównać do cyklu pracy pralki automatycznej. Przejście zawartości jelitowej z jelita cienkiego do jelita grubego przypomina moment, kiedy pralka automatyczna wkracza w ostatni cykl pracy ruchu obrotowego. Początkowo treść jelitowa dostająca się do jelita grubego jest płynna, ponieważ zawiera duże ilości wody – podobnie jak pranie przed odwirowaniem. W przypadku wyłonienia kolostomii dochodzi do usunięcia fragmentu jelita grubego, co można porównać do cyklu pracy pralki, w którym zabrakło wirowania, a z powodu usuniętego fragmentu jelita stolec pozostał miękki i nieuformowany.

Na początku będziesz potrzebował czasu, żeby przyzwyczaić się do obecności stomii i nauczyć się ją zaopatrywać. Wkrótce po zabiegu operacyjnym możesz mieć wrażenie, że nie podołasz nowej sytuacji, w której właśnie się znalazłeś. Ale z czasem, nabierając więcej sił i dochodząc do zdrowia przekonasz się, że „nie taki wilk straszny, jak go malują”. Niemniej jednak powrót do domu jest dużym wyzwaniem, a powrót do zdrowia zajmuje trochę czasu.
Prowadź swój dzienniczek, w którym mógłbyś zapisywać wszystkie niejasności i pytania. W ten sposób nie umkną one twojej uwadze podczas spotkań z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.

Produkty

STRONA W OPRACOWANIU Zapraszamy 2 października 2023r  

STRONA W OPRACOWANIU Zapraszamy 2 października 2023r  

Projekt i wykonanie: SINTE Technologie IT