Pielęgnacja stomii

Jest wiele wskazań do wyłonienia kolostomii, ale pytania i uwagi związane ze stomią pozostają zwykle te same. Stomia jest barwy czerwonej i pozostaje wilgotna. Ze względu na to, iż jest pozbawiona zakończeń nerwowych, nie jest wrażliwa na bodźce zewnętrzne, takie jak dotyk, ciepło, zimno, ból itp.

Przy kolostomii wydobywająca się ilość i konsystencja treści jelitowej jest cechą indywidualną, ale zależy również od miejsca, w którym została wyłoniona w obrębie jelita grubego. Przeciętnie w normalnych warunkach z kolostomii wydobywa się do 500 ml treści jelitowej na dobę i ma ona różną konsystencję. Może być to forma zwartego stolca jak u zdrowego człowieka, ale także bardziej płynna konsystencja owsianki. Charakter treści jelitowej może się zmieniać w ciągu dnia, zależnie od rodzaju i ilości przyjmowanych posiłków i płynów. Worek kolostomijny zamknięty  należy zmieniać w zależności od potrzeb, a worek otwarty opróżniać kilka razy na dobę, czasami także w nocy. Pacjent z kolostomią nie jest w stanie kontrolować ilości wydalanej treści jelitowej. Pamiętaj, że bardzo ważne jest wypijanie dużej ilości płynów/wody. Musisz również pilnować spożywania odpowiedniej ilości soli, ponieważ w związku z wyłonioną kolostomią tracisz codziennie więcej soli niż inne osoby. Jeśli przed zabiegiem operacyjnym miałeś jakieś ograniczenia dietetyczne, przyjmowałeś mniej płynów i/lub soli, zanim po zabiegu operacyjnym zaczniesz zwiększać ilość przyjmowanych płynów/soli skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Pielęgnacja kolostomii krok po kroku – wymiana worka stomijnego

 Pamiętaj, że każda stomia wymaga indywidualnego podejścia.

Produkty

NovaLife™ 2 płaska płytka stomijna o owalnym kształcie, która pomaga chronić skórę. Została zaprojektowana z myślą o łatwej aplikacji i […]

STRONA W OPRACOWANIU Zapraszamy 2 października 2023r  

Projekt i wykonanie: SINTE Technologie IT