Powrót do domu

Powrót do domu

Pierwsze tygodnie

Przez pierwsze 2 tygodnie po powrocie do domu, wszelkie czynności związane z pielęgnacją stomii będą zabierały nieco więcej czasu zanim staną się rutyną. Kiedy już zaufasz swoim umiejętnościom i nabędziesz wprawy, zmiana sprzętu stomijnego zajmie ci jedynie kilka minut podczas porannej toalety.
Na początku może ci się wydawać, że to stomia rządzi tobą, ale wkrótce to TY przejmiesz nad nią władzę.
Po zabiegu operacyjnym możesz mieć wzdęcia i uczucie pełności w jamie brzusznej. Ponadto świeża rana pooperacyjna jest również wrażliwa na ucisk. Możesz sobie pomóc nosząc przez pierwsze tygodnie po operacji luźniejszą odzież. Staraj się robić krótkie spacery co 2 godziny – usprawni to krążenie krwi i zmniejszy uczucie wzdęcia oraz innych przykrych doznań w okolicy miednicy i kończyn dolnych.

Aby uniknąć nadmiernych dolegliwości związanych z jamą brzuszną i zmniejszyć ryzyko rozwoju przepukliny okołostomijnej, zaleca się unikanie następujących czynności w pierwszych tygodniach po operacji:

  • Koszenie lub ścinanie trawy.
  • Używanie odkurzacza.
  • Pchanie wózka dziecięcego, wózka inwalidzkiego czy wózka z zakupami.
  • Kopanie ogródka.
  • Dźwiganie ciężkich przedmiotów (takich jak pełen czajnik z wodą).
  • Przesuwanie mebli.
  • Mycie okien.
  • Prasowanie.

Ze względu na objawy uboczne stosowanych leków, w tym leków przeciwbólowych, które mogą zmniejszać koncentrację i spowalniać czas reakcji, nie zaleca się również prowadzenia samochodu przez pierwsze tygodnie po zabiegu operacyjnym.

Na początku możesz mieć wahania nastroju, czyli lepsze i gorsze dni. Możesz być skłonny do płaczu, rozdrażniony, ale też zgryźliwy. Bądź pewny, że twoja rodzina i przyjaciele zrozumieją to i potraktują jako normalną reakcję, która jest konsekwencją przebytej operacji i okresu zdrowienia.

 Pamiętaj, aby zawsze uzupełnić swój zestaw stomijny.

 Przyjmuj oferowaną pomoc (drugi raz możesz jej nie otrzymać).

 Śpij, jedz i pij płyny regularnie.

 Rano masz najlepszą kondycję, popołudniu możesz już być zmęczony, a wieczorem
wyczerpany.

Produkty

STRONA W OPRACOWANIU Zapraszamy 2 października 2023r

Easifold Nova 2 to 2-częściowy, drenażowy woreczek o ergonomicznym kształcie, który zapewnia większy komfort dla osób ze stomią.

Projekt i wykonanie: SINTE Technologie IT