Słowo „stomia” pochodzi z języka greckiego i oznacza „otwarcie do ciała”. Może to również oznaczać „usta”.
Każdego roku tysiące osób przechodzą operacje stomii. Dla niektórych operacja jest procedurą ratującą życie. Dla innych operacja jest wynikiem choroby jelit, wyniku wypadku lub naprawienia wady wrodzonej.
W ostatnich latach procedury chirurgiczne uległy znacznej poprawie, a wiele operacji stomijnych ma teraz charakter tymczasowy, a nie stały.
Nauczenie się pielęgnacji stomii jelitowej nie jest tak trudne, jak nauka chodzenia, prowadzenia samochodu czy też noszenia soczewek kontaktowych, ale wymaga czasu, żeby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Czynność jelita grubego można porównać do cyklu pracy pralki automatycznej. Przejście zawartości jelitowej z jelita cienkiego do jelita grubego przypomina moment, kiedy pralka automatyczna wkracza w ostatni cykl pracy ruchu obrotowego. Początkowo treść jelitowa dostająca się do jelita grubego jest płynna, ponieważ zawiera duże ilości wody – podobnie jak pranie przed odwirowaniem. W przypadku wyłonienia kolostomii dochodzi do usunięcia fragmentu jelita grubego, co można porównać do cyklu pracy pralki, w którym zabrakło wirowania, a z powodu usuniętego fragmentu jelita stolec pozostał miękki i nieuformowany.
Na początku będziesz potrzebował czasu, żeby przyzwyczaić się do obecności stomii i nauczyć się ją zaopatrywać. Wkrótce po zabiegu operacyjnym możesz mieć wrażenie, że nie podołasz nowej sytuacji, w której właśnie się znalazłeś. Ale z czasem, nabierając więcej sił i dochodząc do zdrowia przekonasz się, że „nie taki wilk straszny, jak go malują”. Niemniej jednak powrót do domu jest dużym wyzwaniem, a powrót do zdrowia zajmuje trochę czasu.
Prowadź swój dzienniczek, w którym mógłbyś zapisywać wszystkie niejasności i pytania. W ten sposób nie umkną one twojej uwadze podczas spotkań z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.
Jest wiele wskazań do wyłonienia kolostomii, ale pytania i uwagi związane ze stomią pozostają zwykle te same. Stomia jest barwy czerwonej i pozostaje wilgotna. Ze względu na to, iż jest pozbawiona zakończeń nerwowych, nie jest wrażliwa na bodźce zewnętrzne, takie jak dotyk, ciepło, zimno, ból itp.
Przy kolostomii wydobywająca się ilość i konsystencja treści jelitowej jest cechą indywidualną, ale zależy również od miejsca, w którym została wyłoniona w obrębie jelita grubego. Przeciętnie w normalnych warunkach z kolostomii wydobywa się do 500 ml treści jelitowej na dobę i ma ona różną konsystencję. Może być to forma zwartego stolca jak u zdrowego człowieka, ale także bardziej płynna konsystencja owsianki. Charakter treści jelitowej może się zmieniać w ciągu dnia, zależnie od rodzaju i ilości przyjmowanych posiłków i płynów. Worek kolostomijny zamknięty należy zmieniać w zależności od potrzeb, a worek otwarty opróżniać kilka razy na dobę, czasami także w nocy. Pacjent z kolostomią nie jest w stanie kontrolować ilości wydalanej treści jelitowej. Pamiętaj, że bardzo ważne jest wypijanie dużej ilości płynów/wody. Musisz również pilnować spożywania odpowiedniej ilości soli, ponieważ w związku z wyłonioną kolostomią tracisz codziennie więcej soli niż inne osoby. Jeśli przed zabiegiem operacyjnym miałeś jakieś ograniczenia dietetyczne, przyjmowałeś mniej płynów i/lub soli, zanim po zabiegu operacyjnym zaczniesz zwiększać ilość przyjmowanych płynów/soli skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Pielęgnacja kolostomii krok po kroku – wymiana worka stomijnego
Skóra wokół stomii, w miejscu gdzie przykleja się worek stomijny, nazywana jest okolicą okołostomijną. Część worka stomijnego, którą bezpośrednio przykleja się do skóry zwana płytką lub kołnierzem, stanowi swego rodzaju barierę ochronną dla skóry, a jednocześnie pozwala na swobodne oddychanie skóry wokół stomii. Utrzymywanie skóry wokół stomii w czystości i jej ochrona przed kontaktem z wydobywającą się treścią jelitową jest niezwykle ważne. Nie tyle bowiem sam sprzęt stomijny, co stały kontakt treści jelitowej ze skórą jest przyczyną jej podrażnień. W przypadku wystąpienia podrażnień skóry wokół stomii, świądu, pieczenia czy bólu należy zdjąć worek stomijny, umyć skórę wokół stomii, spłukać i wysuszyć, a następnie przykleić nowy worek stomijny.
Część osób uważa usuwanie włosów na skórze wokół stomii za konieczne. Najlepiej stosować do tego celu maszynkę do golenia lub nożyczki do przycinania długich włosów. Golenie „na sucho” jest nieprzyjemne i dlatego poleca się zawsze zwilżenie tej okolicy i używanie jednorazowych maszynek do golenia w celu uniknięcia infekcji. Golenie należy wykonywać delikatnie, przesuwając maszynkę zgodnie z kierunkiem wyrastania włosów; nie częściej niż raz w tygodniu. Ze względów higienicznych nie należy używać maszynek do golenia, z których korzystają inni członkowie rodziny. Nie poleca się stosowania kremów, pianek, żeli do golenia ani kremów do depilacji.
Zaplanuj kolejne czynności, które będziesz wykonywał przy każdorazowej zmianie
worka stomijnego.
Woreczki wykonane z fizeliny są łatwe w opróżnianiu. Wszystkie worki stomijne powinno się opróżnić z zawartości jelitowej przed ich wyrzuceniem. Jeśli jest to możliwe, worek stomijny powinien być również wypłukany wodą. Opróżniony worek stomijny należy umieścić w dodatkowym worku foliowym, następnie zawiązać go i wrzucić do kosza na śmieci. Kiedy jesteś poza domem, zużyty worek stomijny można podwójnie zawinąć, zanim wyrzucisz go do kosza.
Przez pierwsze 2 tygodnie po powrocie do domu, wszelkie czynności związane z pielęgnacją stomii będą zabierały nieco więcej czasu zanim staną się rutyną. Kiedy już zaufasz swoim umiejętnościom i nabędziesz wprawy, zmiana sprzętu stomijnego zajmie ci jedynie kilka minut podczas porannej toalety.
Na początku może ci się wydawać, że to stomia rządzi tobą, ale wkrótce to TY przejmiesz nad nią władzę.
Po zabiegu operacyjnym możesz mieć wzdęcia i uczucie pełności w jamie brzusznej. Ponadto świeża rana pooperacyjna jest również wrażliwa na ucisk. Możesz sobie pomóc nosząc przez pierwsze tygodnie po operacji luźniejszą odzież. Staraj się robić krótkie spacery co 2 godziny – usprawni to krążenie krwi i zmniejszy uczucie wzdęcia oraz innych przykrych doznań w okolicy miednicy i kończyn dolnych.
Aby uniknąć nadmiernych dolegliwości związanych z jamą brzuszną i zmniejszyć ryzyko rozwoju przepukliny okołostomijnej, zaleca się unikanie następujących czynności w pierwszych tygodniach po operacji:
Ze względu na objawy uboczne stosowanych leków, w tym leków przeciwbólowych, które mogą zmniejszać koncentrację i spowalniać czas reakcji, nie zaleca się również prowadzenia samochodu przez pierwsze tygodnie po zabiegu operacyjnym.
Na początku możesz mieć wahania nastroju, czyli lepsze i gorsze dni. Możesz być skłonny do płaczu, rozdrażniony, ale też zgryźliwy. Bądź pewny, że twoja rodzina i przyjaciele zrozumieją to i potraktują jako normalną reakcję, która jest konsekwencją przebytej operacji i okresu zdrowienia.
Pamiętaj, że jedzenie powinno być przyjemnością! Dla pełnego zdrowia nasze ciało, szczególnie w okresie rekonwalescencji, potrzebuje różnorodnego pożywienia – sekret tkwi w tym, by wiedzieć co jeść i utrzymać organizm w równowadze.
Zawsze pamiętaj, żeby codziennie wypijać dużą ilość płynów. Dorosły człowiek powinien wypijać 2,5 litra wody i innych płynów na dobę, co pozwala na pełne pokrycie zapotrzebowania ustroju na płyny. Łatwym sposobem, aby o tym pamiętać,
jest codzienne napełnianie wodą 2-litrowej butelki i opróżnianie jej do wieczora.
Nieprzyjemny zapach może być także wynikiem nieszczelności worka stomijnego – treść jelitowa może wydobywać się z samego worka lub przedostawać się pod płytkę. W takiej sytuacji należy natychmiast zmienić worek stomijny zarówno po to, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, ale co ważniejsze, również po to, aby oczyścić i chronić skórę wokół stomii.
U części osób wytwarza się większa ilość gazów w jelitach niż u innych.
Jeśli przed zabiegiem operacyjnym doświadczałeś tego, nie oczekuj zmiany po leczeniu chirurgicznym.
Tworzenie się gazów jest wynikiem połykania powietrza, wypijania napojów musujących i gazowanych, mówienia podczas jedzenia, palenia tytoniu, żucia gum i spożywania pewnych pokarmów.
(Dodawaj stopniowo do swojej diety te pokarmy i sprawdzaj jak się po nich czujesz.)
Dowiedz się jakie są rodzaje stomii: kolostomii, ileostomii lub urostomii.
|
Przydatne informacje i fakty na temat okresu przed operacją stomii.
|
Hospitalizacja i rekonwalescencja Jakich zmian w życiu codziennym można oczekiwać po operacji. |
NovaLife TRE™ is designed to help keep skin naturally healthy. One barrier. Three levels of protection: Adhesion – TRE™ is […]
STRONA W OPRACOWANIU Zapraszamy 2 października 2023r